Otázky a odpovědi

Co to je glutaman sodný a k čemu se používá?

Glutaman sodný neboli MSG je jednou z nejpoužívanějších přídatných látek. Zvýrazňuje chuť mnoha pokrmů a setkáme se s ním v řadě vysoce zpracovaných průmyslových potravin i v jídlech v restauracích (zejména čínských).

Používá se v masových a zeleninových vývarech, instantních polévkách, omáčkách, směsích koření, ochucovadlech a v konzervovaných a mražených masných, drůbežích a zeleninových výrobcích. Výrobci ji často používají k tomu, aby mohli ve svých potravinách snížit množství nákladných přírodních surovin (například kuřecího masa v polévce). Nejvyšší koncentrace MSG se nacházejí v čínských instantních nudlových polévkách, kde ochucující prášková směs obsahuje 10-17% MSG. S glutamanem sodným se setkáme ve většině sójových omáček, v instantních polévkách, v kořenících přípravcích, v řadě aromat, v různých ochucených slaných pochoutkách a v "krabích" tyčinkách Surimi. MSG se také často skrývá pod názvem "kořenící přísada". Používá se i ve směsích koření, u kterých někdy chybí označení složení.

Glutaman sodný je považován za příčinu tzv. syndromu čínské restaurace. Ten se dostavuje u citlivých jedinců během několika hodin po požití jídla v čínské restauraci a projevuje se bolestí hlavy, pocity pálení na zadní části krku a na předloktí, pocením, nevolností a tlakem na prsou.

Pečlivě provedené studie skutečně prokázaly přecitlivělost některých lidí na MSG. Příznaky se dostavují po požití jídla obsahujícího MSG, a to zejména v tekuté formě (například v polévce) a na lačný žaludek. Autoři jedné ze studií odhadli, že na MSG může být citlivých až 30% lidí.

Existuje také studie popisující nežádoucí reakce po požití potravin s MSG u dětí. U menších dětí byly pozorovány záchvaty třasavky a větší děti trpěly migrénami. Ve všech případech vymizela většina příznaků (v některých případech všechny příznaky) po eliminaci potravin obsahujících. Někteří lidé tvrdí, že jsou citliví i na minimální množství MSG, ale neexistuje studie, která by určovala množství látky dostatečné k navození nežádoucích účinků (v jedné studii se udává jako dostatečné množství 3 gramy MSG a méně v pokrmu na lačný žaludek).

Glutaman sodný také může způsobovat nežádoucí reakce u astmatiků. Existují dva typy astmatických reakcí na MSG. U prvního typu se reakce dostavuje hodinu až dvě po požití MSG a je provázena příznaky syndromu čínské restaurace. U druhého typu se reakce dostaví 10 až 14 hodin po požití. Jako příklad je popisován případ mladé ženy, která navštívila pohotovost 11 hodin po požití večeře o mnoha chodech v čínské restauraci - prvním chodem byla polévka. Ráno dostala prudký záchvat astmatu, který se po aplikaci obvyklých léků nezlepšoval. Po příjmu v nemocnici se záchvat přes veškerou lékařskou péči zhoršoval, a po třech hodinách musela být napojena na umělé dýchání. Její krevní tlak klesal a na pět hodin musel být její krevní oběh částečně zajištěn přístroji. Po čtyřiadvaceti hodinách se její stav zlepšil natolik, že mohla být odpojena z umělého dýchání. Po nějaké době se tato žena podrobila testu, který prokázal, že její záchvat byl skutečně s největší pravděpodobností způsoben MSG. Tento příklad ilustruje, že MSG může být velmi nebezpečné pro citlivé jedince trpící astmatem. Tito lidé by se měli vyvarovat MSG a také dalších složek potravin, které je mohou obsahovat (například některá aromata a bílkovinný hydrolyzát). Některé potraviny mají přirozeně vyšší obsah MSG, avšak v těchto případech nebyly pozorovány žádné nežádoucí reakce.

Tento text je založen na úryvcích z knihy Dr. Terezy Vrbové Víme, co jíme? aneb Průvodce "Éčky" v potravinách a je uveřejněn se souhlasem autorky. Tuto publikaci, ve které naleznete informace o všech "Éčkách" používaných v České republice, si nyní můžete koupit v knihkupectvích Kanzelsberger, Academia, Zdravotnická literatura v Lipové ulici a dalších. Více o knize: https://surf.to/Ecka

Je pravdou, že čaje pu-erh snižují hladinu choresterolu v krvi?

Ano. Slavný léčivý čaj z provincie Jun-nan používali údajně čínští bojovníci jako náhražku antibiotik. Lístky čajovníku prochází několikanásobnou oxidací a poté jsou uloženy ke zrání. Je to jediný čaj, jehož cena stoupá s věkem. Podélně kroucené masivnější lístky mají tmavě hnědou barvu a typicky zemitou až zatuchlou vůni. Tmavý hnědočervený nálev chutná nasládle, zemitě a nepatrně natrpkle. Čaj má silné stimulační účinky, snižuje hladinu cholesterolu v krvi, posiluje imunitní systém, odbourává tuky a léčí průjem. Hutnost "puéru" umožňuje několikeré zalití. Velmi populární je pu-erh lisovaný (cihly, koláče, kloboučky, aj.) V tomto provedení je vyhledávaným dárkem pro čajomila.

Jaký je rozdíl mezi kofeinem a teinem?

Jedním slovem - žádný. Výraz tein se používá pro kofein obsažený v čaji.

Kofein (podle rostliny Coffea arabica, česky kávovník) je alkaloid, který příznivě stimuluje centrální nervovou soustavu a srdeční činnost. Kofein je pravděpodobně nejrozšířenější stimulant na světě, který se užíváním ve větším množství stává drogou.

Kofein patří do skupiny purinových, methylových derivátů xanthinu, který zahrnuje theobromin (kakao) a theofylin (bronchodilator, látka uvolňující průduškové svalstvo).

Čistý kofein je bílý hebký prášek nebo lesklé jehličky, hořké chuti.

Purinový derivát kofein se vyskytuje v listech, semenech a plodech alespoň 63 rostlin. Nejznámější jsou kávová zrna (Coffea arabica), kakaové boby (Theobroma cocao), cola ořechy (Cola acuminata), čajové lístky (Camellia thea), lístky maté (Ilex paragueyensis) a guarana (Paullinia cupana). Čaj obsahuje ještě dva další alkaloidy theofylin a theobromin. Kofein se přidává do nealkoholických nápojů jako Coca-Cola, Kofola a další. Podle výskytu se označuje též jako tein, matein či guaranin.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Kofein

Co je to proti-kvasinková dieta?

Jedná se o soubor opatření pro redukci kvasinek v těle. Základem je úprav jídelníčku, ale na rozdíl od redukčních diet není cílem snížení váhy. V rámci proti kvasinkové diety posilujeme především obranyschopnost organismu. Kůra většinou trvá od 3 do 6 měsíců. Výborným prostředkem podporujícím náš boj s kvasinkami je aloe vera. Více informací o kvasinkách a problémech, které našemu organismu působí najde zde.

Zde je krátké shrnutí, na co musíte při této dietě dávat pozor:
>>>
Na prvním místě se ve vašem jídelníčku musí nacházet zelenina a saláty - čerstvé nebo šetrně podušené, podle sezónní nabídky. Další povolené potraviny jsou - brambory, špenát, sója, čínské zelí, fazole, křen, cibule, pórek, ředkvičky, česnek, ale i ostrá hořčice. Z ovoce hlavně citrusové plody, dále ryby, sýry, vejce. Vyhýbat se vepřovému masu. Jezte čerstvé kysané zelí ze sudu, "zeláku" (ne však konzervované ve skle), buď syrové jako salát nebo krátce podušené.
>>> Vyhněte se konzervám všeho druhu, stejně tak nakládané zeleniny jako jsou okurky, řepa, fazole, hrášek nebo hotové výrobky z brambor.
>>> Ovoce jen v malých dávkách a pouze čerstvé - ananas, angrešt, borůvky, brusinky, citróny, grapefruit, hrušky kyselé, jablka kyselá ( i protlak), jahody, kiwi, mandarinky, meruňky, nektarinky, ostružiny, pomeranče, rybíz, švestky, višně.
>>> Z mléčných výrobků jsou povoleny - podmáslí a přírodní jogurt - to jsou vyhlášení "nepřátelé" kvasinek. Takže je zařaďte do jídelníčku alespoň jedno denně. Dále pak máslo, kefír, sýr Mozzarella nebo sýr Ricotta.
>>> Zřekněte se cukru a všech jídel, ve kterých je obsažen, bílé rýže a všech výrobků z bílé mouky (nahraďte ji celozrnnou pšeničnou, grahamovou nebo špaldovou). Rýže se doporučuje celozrnná dlouhozrnná.
>>> Zeleninu a saláty čistěte důkladně, abyste zabránili nové infekci. Zeleninu připravujte šetrným způsobem, aby se zachovaly vitaminy, minerály a jiné zdravé látky, které obsahuje. Příliš dlouhé vaření je ničí.
>>> Používejte metody jako je dušení, vaření v páře, ohřívání ve varných sáčcích nebo v keramickém nádobí.
>>> Jako koření používejte čerstvé bylinky, solí šetřete.
>>> Pijte v dostatečném množství minerální vodu, čerstvě připravené zeleninové šťávy, bylinkové čaje, čaj lapacho a maté. Pijte co nejméně kávu a černý čaj, neboť oba nápoje jsou silně kyselinotvorné.

Anketa

Odkud čerpáte inspiraci pro vaření?

z TV (139)
z časopisů (540)
z internetu (115)

Celkový počet hlasů: 1100

Otevírací doba:

Pondělí - pátek / 9:00 - 17:00
Sobota / 9:00 - 11:00
Nedělě / zavřeno

S čím můžeme pomoci?